wtorek, 5 lipca

Niebezpieczne relikty z II wojny światowej wśród palących się chaszczy

Wtorkowy pożar nieużytków w okolicy Lasu Winiarskiego w Kaliszu odsłonił niecodzienne znalezisko, które bardzo szybko mogło stać się śmiertelną pułapką dla strażaków. Pośród ognia znajdowało się aż 5 niewybuchów prawdopodobnie znajdujących się tam od czasów II wojny światowej.

Akcja gaszenia pożaru

Akcja gaszenia pożaruDo zdarzenia doszło 28 kwietnia w godzinach przed południowych. Kaliscy strażacy otrzymali zgłoszenie o palącej się działce – akcja gaśnicza przebiegała szybko i sprawnie do momentu odnalezienia niewybuchów, co miało miejsce podczas dogaszania pogorzeliska. Jak informuje Anna Jaworska-Wojnicz (rzecznik prasowy KMP w Kaliszu), przeszkolony funkcjonariusz oddelegowany do rozpoznania znaleziska zidentyfikował 4 pociski artyleryjskie, a także jeden granat.

„Tego typu materiały są szczególnie niebezpieczne, ponieważ w każdej chwili może dojść do wybuchu, dlatego tak ważne jest ich usuwanie”. – podsumowuje Jaworska-Wojnicz. Niewypałami zajęli się saperzy, którzy zneutralizują je na terenie wojskowym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *